انواع میله پرچم

انواع میله پرچم

تاریخ انتشار: 1399,09,29

تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۰,۰۳,۱۷

نویسنده: بارنگ

زمان مطالعه: دقیقه 4

پرچم برافراشته در بسیاری از نقاط شهر یا اماکن مختلف به چشم می خورد؛ به عنوان مثال می توان به مدارس، دانشگاه ها، مراکز نظامی، ادارات دولتی، بوستان ها، روی پل، کنار خیابان و … اشاره کرد. یکی از لازمه های نصب و برافراشتن پرچم در نقاط مختلف استفاده از میله مناسب است؛ اما میله پرچم مناسب چه ویژگی هایی دارد؟ چه اندازه انواع میله های پرچم را می شناسید؟ این مقاله به بررسی انواع میله پرچم (به لحاظ شکل و اندازه) اختصاص داده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با انواع میله پرچم در ادامه با سایت بارنگ همراه باشید.

 

میله پرچم چیست؟

ما همواره شاهد برافراشتن پرچم ایران، پرچم های مناسبتی و … در سطح شهر هستیم. در واقع نصب پرچم امروزه به یکی از المان های زیباسازی شهر تبدیل شده است. نقاط مختلفی از شهر را می توان با این المان ها مزین کرد. کنار خیابان، روی پل، مدارس، دانشگاه ها، مراکز نظامی، مراکز خرید، بوستان ها، اماکن مذهبی و ادارات دولتی (شهرداری و …) از جمله این موارد به شمار می روند. برافراشتن پرچم نیازمند ملزومات مختلفی است که بر حسب ابعاد پرچم و مکان نصب تعیین می شود. از ملزومات اصلی می توان به میله یا پایه پرچم، گیربکس دستی یا موتور گیربکس برای حرکت پرچم و فونداسیون اشاره کرد. سیستم روتیشن میله یا چراغ روشنایی نیز از جمله ملزومات فرعی هستند. سیستم روتیشن ۳۶۰ درجه با هدف جلوگیری از پیچیدن پرچم به دور میله استفاده می شود. در نتیجه پرچم همواره برافراشته و در جهت باد قرار دارد.

انواع میله پرچم
انواع میله پرچم

انواع میله پرچم

میله پرچم نوعی عنصر سازه ای است که مطابق با استاندارد * طراحی و تولید می شود. بر اساس این استاندارد، میله پرچم باید تحمل بار ناشی از وزن خود را داشته و در برابر نیروی ناشی از باد (با سرعت ۱۱۰ الی ۱۲۰ کیلومتر در ساعت) نیز مقاومت کند. در غیر این صورت تحت تأثیر باد شدید واژگون خواهد شد. همچنین مقاوم سازی بدنه در برابر خوردگی و زنگ زدگی نیز حائز اهمیت است. این کار به دو روش گالوانیزه گرم یا رنگ صنعتی (اپوکسی یا آلکیدی) انجام می شود. پوشش حاصل از گالوانیزه گرم علاوه بر زیبایی، دوام بیشتری به میله می بخشد. انتخاب مناسب ترین روش به شرایط آب و هوایی، هزینه کار و نوع معماری بستگی دارد. انواع مختلفی میله پرچم به لحاظ ابعاد مقطع، ارتفاع، نوع پوشش، شکل (تاشو، تلسکوپی، آنتنی و …) وجود دارد. بر اساس ارتفاع و ابعاد انواع میله پرچم شامل کوتاه و مرتفع یا برج پرچم است.

 

میله پرچم کوتاه

یکی از انواع میله پرچم، نوع کوتاه نام دارد که بیشتر برای نصب در سطح شهر و مراکز مختلف خدماتی، تجاری و آموزشی طراحی و تولید می شود. البته امکان نصب این میله ها برای اماکن مرتفع نیز وجود دارد. اغلب این لوله ها دارای سطح مقطع دایره ای هستند و در اصطلاح لوله ای خوانده می شوند؛ اما می توان مقاطع میله پرچم کوتاه را به صورت چندبعدی نیز طراحی کرد. به لحاظ ارتفاع نیز معمولاً سفارشات در محدوده ۵ الی ۱۲ متر قرار دارد. در صورت زیاد بودن ارتفاع، لوله ها به صورت ۲، ۳ یا ۴ تکه تولید شده و بعد از پایان کار با جوشکاری ۲CO به هم متصل می شوند. برای صاف کردن سطح لوله و مقاوم سازی آن نیز بتونه کاری و رنگ اپوکسی ضرورت پیدا می کند.

انواع میله پرچم
انواع میله پرچم

میله پرچم مرتفع یا برج پرچم

یکی دیگر از انواع میله پرچم مرتفع نام دارد. همانگونه که از نام این نوع میله پرچم برمی آید ارتفاع بالایی داشته و برای برافراشتن پرچم های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. ارتفاع این میله ها از ۹ متر آغاز شده و تا ۸۰ متر را پشتیبانی می کند. برای بالا بردن پرچم نیز معمولاً از گیربکس اتوماتیک استفاده می شود. البته در صورت کم بودن ارتفاع (زیر ۱۸ متر) می توان گیربکس های دستی را جایگزین اتوماتیک کرد. این کار موجب صرفه جویی در هزینه ها می شود. سطح مقطع میله پرچم در این روش بیشتر چندوجهی است؛ اما اجرای نوع لوله ای نیز امکان پذیر می باشد. مزایای بسیاری برای مقاطع چندوجهی میله پرچم ذکر شده است. از جمله این موارد می توان به تولید آسان و سریع، تنوع در ابعاد، مقاومت بالا، حمل و نقل آسان و نصب سریع اشاره کرد. مقاطع فولادی چند وجهی میله پرچم به تعداد زیاد و در ابعاد ۶ متری تولید می-شوند. سپس در محل مونتاژ و به هم متصل می شوند. روش های مونتاژ شامل اتصالات فلنجی و خاصیت اصطکاک جداره (جک هیدرولیکی) است. انتخاب هر یک از این روش ها به ابعاد مقطع و نوع طراحی بستگی دارد. ضخامت لوله ها در تمامی مقاطع یکسان نیست. بلکه با افزایش ارتفاع کاهش می یابد. هدف از این کار بهینه سازی وزن و مقاومت سازی لوله در برابر نیروی باد است.

 

سخن پایانی

ما در این مقاله انواع میله پرچم را مورد بررسی قرار دادیم. میله های مورد استفاده برای برافراشتن پرچم بر اساس ارتفاع، شکل سطح مقطع، نوع پوشش مقاوم، ضخامت بدنه و شکل به انواع مختلفی تقسیم می-شوند؛ به عنوان مثال میله پرچم بر اساس ارتفاع شامل لوله ای و مرتفع یا برج پرچم است. نوع لوله ای با حداکثر ارتفاعی معادل ۱۲ متر بیشتر برای نصب در سطح شهر مورد استفاده قرار می گیرد؛ اما برای ارتفاعات بیشتر (تا ۸۰ متر) نوع مرتفع یا برج پرچم کاربرد دارد. بارنگ یکی از مراکز معتبر در زمینه تولید و اجرای انواع میله پرچم و سایر ملزومات آن است. کارشناسان مجموعه با رنگ مناسب ترین میله را به مشتریان خود پیشنهاد داده و مشتری را برای یک انتخاب مطلوب و درست یاری می کنند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *