تاثیر انتخاب رنگ در چاپ پرچم های تبلیغاتی

تاثیر انتخاب رنگ در چاپ پرچم های تبلیغاتی

تاریخ انتشار: 1400,06,21

تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲,۱۲,۲۶

نویسنده: بارنگ

زمان مطالعه: دقیقه 4

انتخاب رنگ در چاپ پرچم های تبلیغاتی چه تاثیری دارد؟!

امروزه هر شرکت یا کسب و کار کوچکی جهت توسعه و بازاریابی نیازمند تبلیغات است. در بازاریابی ها پرچم تبلیغاتی نشان دهنده هویت آن شرکت یا خدمات ارائه شده آن ها هستند. علاوه بر طراحی اصولی یکی از مهم ترین آیتم های موثر در پرچم های تبلیغاتی رنگ و ترکیب های رنگی به کار رفته در این پرچم ها است.
رنگ ها همیشه به عنوان یک سلاح خطرناک و تاثیرگذار در تبلیغات به شمار می روند و هر کدام معنا و مفهوم منحصر به فرد خود را دارند. در این مقاله قصد داریم شما را با مفهوم رنگ ها در تبلیغات و انتخاب رنگ مناسب جهت استفاده در پرچم های تبلیغاتی آشنا کنیم. در ادامه با مجموعه بارنگ همراه باشید.

روانشناسی رنگ ها

مغز انسان تحلیل های مختلفی از رنگ ها دارد که در سرنوشت تبلیغات بسیار تاثیرگذار است. بخش بزرگی از مغز ما از ناخودآگاه تشکیل شده است. اطلاعات موجود در این بخش اعمال و رفتار ما را کنترل می کند. این اطلاعات شامل خاطرات، تجربیات کودکی، فرهنگی که در آن رشد کرده‌ایم و یک میراث ژنتیکی است. ناخودآگاه ذهن، خود به دو بخش طبیعت گرا و فرهنگ گرا تقسیم می شود.
در بخش طبیعت گرا ما همواره منابع طبیعی را با رنگ های خاصی به یاد می آوریم، مثلا درختان را با رنگ سبز، منابع گوشتی را با رنگ قرمز، کوه و صخره ها را با رنگ قهوه ای به خاطر خواهیم آورد. در ناخودآگاه فرهنگی ما مشکی به عنوان رنگ عزا شناخته می شود در حالی که کشور‌های چین و هند سفید را به عنوان رنگ عزا می دانند. همه این مطالب به این معنا است که رنگ پرچم های تبلیغاتی را باید مطابق با فرهنگ شهر یا کشور خود انتخاب کنید.

چرا روانشناسی رنگ ها در تبلیغات تاثیرگذار است؟!

رنگ ها به زبان احساسات با ما سخن می گویند و ارتباط برقرار می کنند. حدود ۸۵ درصد از مصرف کنندگان کالا‌ها رنگ را عامل اصلی انتخاب خود می دانند. تحقیقات نشان داده است که انتخاب رنگ های قرمز، آبی، نارنجی و مشکی به شدت در جذب مشتری تاثیرگذار هستند، در حالی که استفاده از رنگ قهوه ای در تبلیغات حس بدی به مشتری القا می کند. یکی از رنگ هایی که به شدت احساسات خریداران را بر می انگیزد رنگ صورتی است. نقش رنگ در پرچم های تبلیغاتی چگونه است و رنگ های مورد استفاده در چاپ پرچم ها چه مفهومی دارند؟

تاثیر انتخاب رنگ در چاپ پرچم های تبلیغاتی
تاثیر انتخاب رنگ در چاپ پرچم های تبلیغاتی

انواع رنگ هایی که در پرچم های تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرند و مفهوم آن ها

رنگ های گرم: این رنگ ها شادی بخش، انرژی بخش و اشتیاق آور هستند. به رنگ های قرمز، نارنجی و زرد رنگ گرم گفته می شود.
• قرمز: با دیدن این رنگ به صورت ناخودآگاه فشار خون و تنفس بالا می رود و منجر به افزایش اعتماد به نفس و قدرت می شود. گاهی اوقات این رنگ حس خطر و ترس نیز به ما می دهد به همین دلیل در ساخت حشره کش ها از این رنگ استفاده می شود.
• نارنجی: این رنگ حس مقرون به صرفه و ایمن بودن، همچنین شوخ طبعی و سرگرمی به انسان می دهد و یکی از رنگ های محبوب در بین برند‌های آمریکایی و مناسب برای چاپ پرچم های تبلیغاتی محسوب می شود.
• زرد: با دیدن این رنگ احساس رضایت، امید و گرمی ایجاد می شود، این رنگ ممکن است احساسات منفی نظیر احتیاط، احساس خطر و بزدلی را نیز به افراد منتقل کند.
رنگ های سرد: این رنگ ها نسبت به رنگ های گرم حرفه ای تر و آرامش بخش تر هستند. رنگ های سبز و آبی و بنفش رنگ های سرد محسوب می شوند.
• سبز: باعث برانگیختن احساسات مثبتی مانند سلامتی، باروری، ثروت و امید را می شود.
• آبی: این رنگ باعث ایجاد احساس آرامش، صلح، مردانگی، قابل اعتماد بودن و طراوت در فرد می شود. همچنین می تواند احساسات منفی مانند افسردگی، غم و بدگمانی را نیز در افراد ایجاد کند.
• بنفش: رنگ بنفش نماد خلاقیت، لوکس بودن، سحر و جادو، وفاداری و عاشقانه بودن است. این رنگ احساس منفی در افراد ایجاد نمی کند و جز رنگ های عامه پسند محسوب می شود. به همین دلیل در چاپ پرچم های تبلیغاتی بسیار مورد توجه قرار دارد.
رنگ های خنثی: رنگ های خنثی در مقایسه با رنگ های دیگر کمتر باعث جلب توجه می شوند، با این حال برای ایجاد تعادل در بین رنگ های اصلی به کار می روند و شامل رنگ های سفید، مشکی، طوسی و می شود.
• سفید: این رنگ به ما حس تمیزی، خالص بودن، پاکدامنی و سادگی می دهد.
• مشکی: نماد وقار، مد، لوکس بودن، قدرت و ثروت است همچنین ممکن است احساسات منفی مانند مرگ و عزاداری در فرد ایجاد کند.
• خاکستری: شرکت های رسمی معمولا برای چاپ پرچم های تبلیغاتی از این رنگ استفاده می کنند، زیرا رنگ خاکستری حس شیکی و رسمی بودن را به افراد القا می کند.

تاثیر انتخاب رنگ در چاپ پرچم های تبلیغاتی
تاثیر انتخاب رنگ در چاپ پرچم های تبلیغاتی

نتیجه گیری:
برندهای خارجی معمولا برای جلب توجه و تاثیرگذاری بیشتر از ترکیب چند رنگ در پرچم‌های تبلیغاتی خود استفاده می کنند. در کل انتخاب رنگ در تبلیغات به سلیقه و حسی که قصد دارید به دیگران القا کنید، بستگی دارد. امیدوارم با خواندن این مقاله به درک درستی از مفاهیم رنگ ها و کاربرد آن ها در پرچم های تبلیغاتی پی برده باشید. در صورت نیاز برای دریافت مشاوره برای چاپ پرچم تبلیغاتی می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با کارشناسان بارنگ در ارتباط باشید.

 

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *