نکات مهم در چاپ و طراحی لوگو

نکات مهم در چاپ و طراحی لوگو

تاریخ انتشار: 1400,01,19

تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۰,۰۳,۱۷

نویسنده: بارنگ

زمان مطالعه: دقیقه 5

اولین و مهم‌ترین قدمی که باعث می‌شود؛ یک برند مورد توجه قرار بگیرد و در یادها ماندگار شود؛ لوگوی آن است. اهمیت دادن به این نکات به طراحان گرافیست کمک می‌کند تا برای مالکان کسب و کار یک لوگوی مؤثر و کارآمد که بیانگر ارزش‌های تجاری است؛ طراحی کنند. طراحی لوگو کاری است که به خلاقیت نیاز دارد و به خوبی می‌تواند طراحان را به چالش بکشد. لوگو می‌تواند به صورت غیرمستقیم با رنگ و شکل خود، پیامش را به مشتری برساند. به همین سبب در این مطلب به نکات مهم در چاپ و طراحی لوگو پرداخته می‌شود. در این مقاله با، بارنگ همراه باشید.

 

مهم ترین ویژگی های یک لوگوی مؤثر

قبل از هرگونه اقدام برای طراحی لوگو باید طراحان با ویژگی‌های یک لوگوی مؤثر به خوبی آشنا باشند. طراحی لوگو در یک چارچوب خاص باعث می‌شود تا طراحان ایده‌های خود در خصوص طراحی لوگو را راحت‌تر تجمیع کنند. مهم‌ترین ویژگی‌های یک لوگوی جذاب عبارتند از:

منحصر به فرد بودن

مهم‌ترین ویژگی یک لوگوی خوب این است که بتواند در نگاه اول مشتری را جذب کند. برخی از افراد عقیده دارند؛ لوگو باید ساده باشد زیرا ساده بودن لوگو راحت‌تر در خاطر می‌ماند. برخی افراد نیز با ساده بودن لوگو مخالف هستند زیرا عقیده دارند؛ لوگوهای ساده به راحتی کپی شده و توسط رقیبان استفاده می‌شود. طراحان گرافیست در هنگام طراحی لوگو باید تجمیع نظرات را مد نظر قرار دهند؛ یعنی نباید لوگو را آنقدر ساده طراحی کنند که قابل کپی کردن باشد و از پیچیدگی‌های بصری بی بهره باشد و نه آنقدر پیچیده طراحی کنند که به خاطر سپردن آن سخت و مشکل باشد.

طراحی بر اساس نام برند

طراحان لوگو باید به این موضوع توجه داشته باشند که قرار است لوگو همانند یک بازاریاب نقش ایفا کرده و برند را به افراد بشناساند. پس باید نام تجاری در لوگو به کار رفته باشد. اگر از هیچ‌گونه نامی در لوگو استفاده نمی‌شود باید لوگو به گونه‌ای طراحی شود که با دیدن آن بلافاصله نام برند در ذهن‌ها تداعی شود. به‌عنوان‌مثال برند اپل شناخته شده‌ترین برند دنیا است که لوگوی آن یک سیب گاز زده بوده که بلافاصله با دیدن آن برند اپل در ذهن تداعی می‌شود.

منعطف بودن

بهترین لوگوها را می‌توان منعطف پذیر ترین لوگوها در نظر گرفت. منظور از انعطاف‌پذیر در لوگو این است که برای تمامی اقشار جذابیت بصری داشته باشد و افراد بتوانند به راحتی منظور طراح را دریابند و با لوگو ارتباط برقرار کنند.

متمایز بودن

مهم‌ترین ویژگی یک لوگوی این است که باید از سایر لوگوهای رقیب متمایز باشد. اگر کمی دقت کنید متوجه خواهید شد که بسیاری از لوگوها با کپی کردن از رقبای خود در بازار مطرح شده‌اند. اگر برندی قصد دارد که در طولانی مدت در میان مشتریان خود را ثابت کند و حرفی برای گفتن دارد باید لوگوی خود را نیز متمایز از سایر رقبا طراحی کند. هرچقدر یک لوگو متفاوت‌تر باشد؛ راحت‌تر در یادها ماندگار خواهد شد.

نکات مهم در چاپ و طراحی لوگو
نکات مهم در چاپ و طراحی لوگو

بهترین روش طراحی لوگو

طراحان گرافیک با استفاده از نرم‌افزارهای خاصی لوگو طراحی می‌کنند. نرم‌افزارهایی که برای طراحی لوگو در بازار موجود است بسیار متنوع بوده به‌طوری‌که برای کار کردن با برخی از آنها نیاز به دانش گرافیکی بالایی نبوده و صاحبان برندها نیز می‌توانند؛ با توجه به نکات مهم در چاپ و طراحی لوگو یک لوگو برای خود طراحی کنند. برخی از این نرم‌افزارها عبارتند از:

لوگو کریتور

نرم‌افزار لوگو کریتور یکی از جدیدترین و قدرتمندترین نرم‌افزارهای طراحی لوگو است. این نرم‌افزار امکان اینکه فرد در کمترین زمان ممکن برند تجاری خود را ایجاد کند را فراهم کرده است. در این نرم‌افزار برای راحتی کاربر بیش از ۲۰۰ الگوی آماده در نظر گرفته شده است تا کاربر بتواند با این الگوها لوگوی خود را طراحی کند. همچنین می‌توان لوگوی طراحی شده را با فرمت‌های مختلف از جمله پی‌دی‌اف در این نرم‌افزار ذخیره کرد.

نرم افزار جتای

نرم‌افزار جتای را می‌توان یکی از ساده‌ترین و در عین حال کاربردی‌ترین نرم‌افزارهای طراحی لوگو در نظر گرفت. این نرم‌افزار درون خود ۴۰۰ قالب لوگو و ۱۰ هزار شکل دارد که می‌توان با ایجاد تغییر در استایل‌های این قالب‌ها به راحتی لوگو طراحی کرد.

نرم افزار ایلوستریتور

این نرم‌افزار را می‌توان جزو محبوب‌ترین نرم‌افزارها در میان طراحان گرافیست دانست. علاوه بر طراحی لوگو می‌توان برای طراحی حرفه‌ای نمودار، کاراکترهای تبلیغاتی و دیاگرام نیز از آن استفاده کرد. قابلیت‌هایی چون لایه‌بندی‌های حرفه‌ای، کشیدن نقاشی دیجیتال به صورت حرفه‌ای، طراحی در اندازه‌های مختلف، امکان تبدیل عکس به وکتور، براش‌های متنوع، امکان ویرایش رنگ‌ها، امکان کم و زیاد کردن عناصر گرافیکی مختلف در لوگو باعث محبوبیت این نرم‌افزار شده است.

نکات مهم در چاپ و طراحی لوگو
نکات مهم در چاپ و طراحی لوگو

مهم ترین سبک های طراحی لوگو

لوگو را می‌توان از نظر شکل به انواع لوگوهای تصویری، نوشتاری، ترکیبی و نمادی تقسیم بندی کرد.

لوگوهای تصویری

در این لوگوها هیچ گونه نوشتاری به کار برده نشده و با استفاده از اشکال و تصاویر لوگو طراحی شده است. نام دیگر این لوگوها پیکتوگرام است. این لوگوها بیشتر برای شرکت‌ها و برندهای که شناخته شده هستند؛ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لوگوهای نوشتاری

در این لوگوها نام برند یا کمپانی به صورت خاص و سفارشی طراحی می‌شود و به عنوان لوگوی همان شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان با کمی خلاقیت از طریق نوشتار یک الگوی منحصر به فرد طراحی کرد. لوگوی گوگل را می‌توان شناخته شده‌ترین لوگوی نوشتاری دانست.

لوگوهای ترکیبی

لوگوهایی که در آن‌ها نوشتار و تصویر کنار یکدیگر قرار می‌گیرند؛ لوگوهای ترکیبی نام دارند. لوگوی تویوتا را می‌توان یکی از انواع لوگوهای ترکیبی در نظر گرفت.

مونوگرام

لوگوی مونوگرام همان لوگوهای نمادین هستند که با استفاده از حرف اول یا حروف اول یک برند ساخته می‌شوند.

لوگوهای بریده

در طراحی این لوگو با استفاده از خطوط شکسته لوگوها را طراحی می‌کنند. لوگوی برند sid lee را می‌توان یکی از انواع این لوگوها در نظر گرفت.

نکات مهم در چاپ و طراحی لوگو
نکات مهم در چاپ و طراحی لوگو

نتیجه گیری

طراحی لوگو می‌تواند قدم بسیار مهمی را در معرفی یک برند بردارد. به همین سبب تولید کنندگان در هنگام طراحی لوگو باید حساسیت زیادی به خرج دهند. انعطاف‌پذیر بودن، منحصر به فرد بودن، متمایز بودن، تازه بودن و گویا بودن مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که یک لوگوی منحصر به فرد باید دارا باشد. امروزه نرم‌افزارهای بسیار متنوعی برای طراحی لوگو به بازار آمده است که به راحتی به صاحبان کسب و کار کمک می‌کند تا لوگوی خود را طراحی کنند. شما می‌توانید برای سفارش طراحی لوگو با شماره‌های درج شده با کارشناسان بارنگ تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *