مقالات

چاپ پرچم دیجیتال

چاپ پرچم دیجیتال

چاپ پرچم دیجیتال به یکی از رایج‌ترین شیوه‌های چاپ روی پرچم اشاره دارد که انقلابی در صنعت تبلیغات ایجاد کرده است. این شیوه چاپ پرچم باعث شده تا تولید و ساخت پرچم همواره با نوآوری صورت بگیرد و مدل‌های متعددی از پرچم به بازار عرضه شود. از جمله نمونه‌های این پرچم‌ها که به‌وسیله چاپ دیجیتال تولید و ابداع شده‌اند می‌توان به پرچم مخروطی، پرچم دوخت معمولی، پرچم لمینت، پرچم مخمل و … اشاره کرد.
چاپ پرچم به شیوه دیجیتالی به واسطه برخورداری از مزایای متعددی که دارد، تأثیر بسیار زیادی بر روی صنعت تبلیغات گذشته است. به همین دلیل بر آن شدیم تا در ادامه مطلب انواع روش‌های چاپ پرچم دیجیتال و مزایای استفاده از این شیوه را مورد بررسی قرار بدهیم. در ادامه با مجموعه با رنگ همراه باشید.

 

چاپ دیجیتالی چیست؟

چاپ دیجیتال نوعی از شیوه‌های چاپ محسوب می‌شود که تصاویر دیجیتالی را به‌صورت مستقیم روی زیر لایه‌های متعدد چاپ می‌کند. در این شیوه چاپ، برخلاف دیگر روش‌های چاپ پرچم نظیر افست، احتیاجی به استفاده از صفحه‌های چاپی وجود ندارد. فایل‌های دیجیتالی نظیر انواع فایل‌های pdf، فایل‌های نشر رومیزی و … به‌صورت مستقیم از طریق کامپیوتر به دستگاه‌های پیشرفته چاپ دیجیتال منتقل می‌شوند. در حقیقت اساس کار دستگاه‌های چاپ دیجیتالی، ارتباط یافتن با سیستم کامپیوتری، دریافت تصاویر دیجیتالی از آن و تبدیل تصاویر دریافت شده به نسخه چاپی است. بعد از دریافت تصویر و طرح مورد نظر توسط دستگاه چاپ، چاپ پرچم دیجیتال بدون هیچ محدودیتی در رنگ و طرح و در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود.

 

کیفیت پرچم دیجیتالی

پرچم چاپ شده به روش دیجیتالی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و به‌صورت معمول امکان چاپ آن بر روی انواع پارچه‌ها وجود دارد. علاوه بر این پرچم‌های چاپ شده به روش دیجیتالی از لحاظ رنگ بندی تنوع بسیار بالایی دارد و در مقایسه با دیگر روش‌های چاپ با سرعت بسیار بالاتر و قیمت مقرون به‌صرفه‌تری چاپ می‌شوند.

چاپ پرچم دیجیتال

چاپ پرچم دیجیتال

انواع روش های چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال توسط پیش‌گامان صنعت چاپ به زیرشاخه‌های متعددی تقسیم‌بندی شده است و به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

چاپ پرچم دیجیتال به روش جوهر افشان

چاپ جوهر افشان یکی از مرسوم‌ترین و شناخته‌ترین شیوه‌های چاپ پرچم به شمار می‌آید. عملکرد این دستگاه شباهت بسیار زیادی به پرینترهای جوهر افشان شخصی دارد. با این تفاوت که از دستگاه چاپ جوهر افشان در ابعاد صنعتی همراه با عملکردی گسترده استفاده می‌شود. علاوه بر این دستگاه و ابزارهای استفاده شده در این شیوه از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند و انواع متعددی از پرینترهای رومیزی تا ابعاد وسیع‌تر و عریض‌تر 5 متر را نیز شامل می‌شوند.
شیوه کار دستگاه چاپ پرچم جوهر افشان به این شکل است که اطلاعات دیجیتالی دریافتی از کامپیوتر را به‌صورت مستقیم و به‌وسیله مرکب‌های مایع روی پرچم چاپ می‌کند. روش چاپ پرچم دیجیتال جوهر افشان به عنوان یکی از اصیل‌ترین شیوه‌های چاپ پرچم شناخته می‌شود؛ زیرا در این تکنولوژی برای انتقال تصاویر احتیاجی به محمل میانی نیست و مرکب با استفاده از یک هد به‌صورت مستقیم به سطح پرچم منتقل می‌شود.

چاپ پرچم به روش لیزی

چاپ لیزری از دیگر شیوه‌های پرکاربرد برای چاپ پرچم دیجیتال محسوب می‌شود که به‌صورت سابلیمیشن و حرارتی انجام می‌شود. در این شیوه چاپ دیجیتالی مارکرهای لیزری اشعه لیزر، حرارت تولید می‌کنند و بدین شیوه تصویر و طرح مورد نظر را به سطح پرچم منتقل می‌کنند.
چاپ پرچم دیجیتال لیزری بهترین و باکیفیت‌ترین نوع چاپ پرچم را بر روی انواع پارچه ارائه می‌دهند. پرچم‌های تولید شده با این روش از بالاترین میزان ماندگاری برخوردار هستند. علاوه بر این از ویژگی‌های خاص این شیوه می‌توان به سرعت عمل بالای این دستگاه‌ها اشاره کرد که باعث کاهش هزینه چاپ پرچم نیز می‌شود.

روش حرارتی یا sublimation

چاپ حرارتی از دیگر شیوه‌های چاپ دیجیتال محسوب می‌شود که از آن به عنوان اصیل‌ترین و بهترین شیوه‌های چاپ پرچم یاد می‌شود. در حال حاضر این شیوه به‌صورت گسترده در صنعت چاپ پرچم دیجیتال استفاده می‌شود و با استفاده از آن مدل‌ها و طرح‌های مختلفی از پرچم‌ها تولید و روانه بازار می‌شود.
همان گونه که از نام این شیوه مشخص است برای انتقال تصاویر و طرح‌های اولیه، از روی کاغذ طراحی به سطح پرچم از حرارت استفاده می‌شود.
در شیوه حرارتی هیچ گونه محدودیتی در طرح و رنگ وجود ندارد. به همین دلیل با استفاده از این شیوه می‌توان به سرعت پرچم‌های با کیفیت و مناسبی چاپ کرد.

 

مزایای استفاده از چاپ دیجیتال برای تولید پرچم

دستگاه چاپ دیجیتال به واسطه برخورداری از مزایای متعدد توانسته‌اند، تأثیر بسیار زیادی بر روی صنعت تبلیغات داشته باشند. به همین دلیل امروزه به‌صورت گسترده برای تولید و ساخت انواع پرچم‌ها (که به نوبه خود یکی از مهم‌ترین ابزارهای تبلیغاتی هستند) استفاده می‌شوند. از جمله مهم‌ترین مزایای چاپ پرچم دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از مهم‌ترین مزایای چاپ پرچم به روش دیجیتالی می‌توان به سادگی، سهولت و سرعت چاپ آن‌ها اشاره کرد؛ زیرا در این شیوه طرح‌های کامپیوتری به دستگاه چاپ انتقال پیدا می‌کنند تا به‌صورت چاپی بر روی انواع پارچه‌ها منتقل شوند. این امر باعث افزایش یافتن سرعت فرایند طراحی و چاپ پرچم می‌شود.
  • برای تولید پرچم به روش دیجیتالی هیچ‌گونه محدودیتی در رنگ بندی وجود ندارد. با استفاده از دستگاه‌های دیجیتالی می‌توان انواع متنوعی از پرچم‌ها را در رنگ‌های مختلف تولید کرد.
  • با استفاده از دستگاه‌های چاپ پرچم دیجیتال می‌توان پرچم‌ها را در ابعاد و سایزهای متنوع تولید کرد. بدین شکل که در دیگر روش‌های چاپ می‌توان فرایند طراحی و نقش زدن بر روی پارچه پرچم را تا اندازه ۱۶0 سانتی متری انجام داد؛ اما چاپ دیجیتال این امکان رو فراهم کرده است تا بتوان برای تولید پرچم از پارچه‌هایی با ابعاد 150 تا 200 سانتی متر نیز استفاده کرد.
  • چاپ پرچم دیجیتالی در تمامی طرح‌ها امکان‌پذیر است. حتی طرح‌هایی که دارای ترام هستند؛ یعنی از نوشته یا عکس کم رنگ و نامشخص در پس زمینه برخوردار باشند.
  • رنگ‌های استفاده شده در چاپ پرچم دیجیتال از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار هستند و قابل شست و شو هستند؛ زیرا برای چاپ پرچم به روش دیجیتالی، جوهرهای سابلیمیشن همراه با کیفیت چاپ ۱۲۰۰ DPI به کار برده می‌شود.
  • برای چاپ پرچم از بهترین نوع شناخته شده پارچه، یعنی ساتن استفاده می‌شود؛ زیرا پارچه ساتن در برابر حرارت ایجاد شده توسط دستگاه پلاتر تغییر رنگ نمی‌دهد و از دوام و ماندگاری بسیار بالایی برخوردار است. در صورتی که پارچه‌های دیگر نظیر جیر نسبت به حرارت حساس هستند و در مقابل حرارت تغییر رنگ می‌دهند.
چاپ پرچم دیجیتال

چاپ پرچم دیجیتال

فاکتورهای مؤثر در قیمت چاپ پرچم دیجیتال

به‌صورت معمول پرچم‌های دیجیتالی دارای نرخ ثابت و مشخصی نیستند و نمی‌توان برای آن‌ها یک قیمت ثابت تعیین کرد؛ زیرا عوامل و فاکتورهای متعددی در تعیین قیمت این محصولات مؤثر هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نوع پرچم

از مهم‌ترین پارامترهای تأثیرگذار در تعیین قیمت پرچم دیجیتالی می‌توان به نوع آن اشاره کرد؛ زیرا پرچم‌ها در انواع مختلفی نظیر پرچم یادبود، اهتزاز، رومیزی و تشریفات تولید و ساخته می‌شوند که طراحی و فرایند تولید و چاپ آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. در نتیجه از قیمت متفاوتی نیز برخوردار هستند.

جنس پرچم

چاپ پرچم دیجیتال با جنس‌های مختلفی نظیر ساتن مات، ساتن براق و … صورت می‌گیرد. هر چه جنس پارچه پرچم از ضخامت بالاتری برخوردار باشد، وزن آن نیز افزایش می‌یابد. در نتیجه کیفیت، مقاومت و ماندگاری آن نیز بالا می‌رود. علاوه بر این از حالت ایستایی مناسب‌تری نیز برخوردار خواهد بود.

ابعاد پرچم

پرچم دیجیتالی در ابعاد مختلفی تولید طراحی و تولید می‌شود و ابعاد آن با واحد اندازه گیری سانتی متر محاسبه می‌شود. هرچه پرچم‌ها از ابعاد بزرگ‌تری برخوردار باشند، قیمت آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند؛ زیرا از پارچه بیشتری برای تولید آن‌ها استفاده می‌شود.

میزان چاپ

میزان چاپ پرچم دیجیتال از دیگر موارد مؤثر در تعیین قیمت چاپ پرچم به روش دیجیتالی است. چاپ پرچم می‌تواند به شیوه‌های مختلف تمام رنگی، نام وسط پرچم یا فقط چاپ آرم پرچم باشد که هر کدام از آنها با قیمت متفاوتی محاسبه می‌شوند.

نوع پایه پرچم دیجیتال

برای ساخت پایه پرچم از متریال‌های متفاوتی استفاده می‌شود که پایه‌های استیل و سنگی از پرطرف‌دارترین آن‌ها محسوب می‌شود. قیمت هر کدام از پایه‌ها با توجه به جنس ساخته شده متفاوت است. علاوه بر این پرچم‌های بدون پایه در مقایسه با پرچم‌های پایه دار از قیمت مناسب‌تری برخوردار هستند.

چاپ پرچم دیجیتال

چاپ پرچم دیجیتال

سفارش چاپ پرچم دیجیتال

برای چاپ پرچم دیجیتال و استعلام قیمت می‌توانید از طریق شماره‌های درج شده در سایت با کارشناس مجموعه بارنگ در ارتباط باشید. هدف مجموعه بارنگ، ارائه خدمات با کیفیت و با قیمت مناسب به مشتریان است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید