مقالات

چاپ دیجیتال و سیلک اسکرین روی پرچم

چاپ دیجیتال روی پرچم

چاپ روی پرچم به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. چاپ دیجیتال و سیلک اسکرین دو نمونه رایج چاپ هستند. با توجه به این که اغلب افراد ممکن است در مورد چاپ دیجیتال و سیلک اسکرین اطلاعات کافی نداشته باشند بر آن شدیم تا در این مطلب به معرفی چاپ دیجیتال و سیلک اسکرین روی پرچم بپردازیم. در ادامه با بارنگ همراه باشید.

 

چاپ دیجیتال روی پرچم

یکی از روش های چاپ انواع پرچم، چاپ دیجیتال است. چاپ دیجیتال روی پرچم به وسیله دستگاه های چاپگر دیجیتالی انجام می شود. در این روش چاپگرها به کامپیوتر وصل می شوند. در فرآیند چاپ دیجیتال ابتدا اطلاعات مربوط به فرم و اندازه تصویر و همچنین تعداد و انواع رنگ به کامپیوتر داده می شود. در روش چاپ دیجیتال قطرات رنگ بسیار ریز از نازل هایی که روی هدهای دستگاه وجود دارند خارج شده و روی پارچه ریخته می شوند. تصاویر مورد نظر با استفاده از این قطرات رنگ، روی پارچه های پرچم نقش می بندد. رنگ ها در مدت زمان کوتاهی روی پارچه خشک می شود.

چاپ دیجیتال روی پرچم

چاپ دیجیتال روی پرچم

انواع چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال روی پرچم به وسیله چاپگرهای مختلفی چاپ می شود. انواع چاپگر در چاپ دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد عبارتند از:
• چاپگر جوهرافشان
• چاپگر لیزری
• چاپگر حرارتی
• چاپگر تصعید رنگ
• چاپگر الکتروفتوگرافی

چاپ دیجیتال روی پرچم

چاپ دیجیتال و سیلک اسکرین روی پرچم

مزایای چاپ دیجیتال روی پرچم

• چاپ دیجیتال یکی از سریع ترین چاپ هایی است که برای چاپ انواع پرچم استفاده می شود. چاپ دیجیتال به چاپ فوری مشهور است.
• برای چاپ پرچم به روش دیجیتال هیچ محدودیت رنگی وجود ندارد. با این روش از چاپ می توان از طیف گسترده ای از رنگ ها استفاده کرد.
• برای چاپ دیجیتال می توان از هر نوع پارچه ای برای چاپ انواع پرچم استفاده کرد.
• چاپ دیجیتال با وضوح و با کیفیت بالایی رنگ ها را در پرچم چاپ شده نشان می دهد.
• چاپ دیجیتال به دلیل داشتن جذابیت بالا و دادن جلوه ای زیبا به انواع پرچم از محبوبیت بالایی برخوردار است.

 

چاپ سیلک اسکرین روی پرچم

یکی دیگر از روش های چاپ انواع پرچم، چاپ سیلک اسکرین است. چاپ سیلک اسکرین هم به صورت دستی و هم به صورت ماشینی انجام می شود. در روش چاپ سیلک اسکرین از پارچه های توری، قاب یا چهارچوب، استنسیل یا شابلون و جوهر استفاده می شود. در چاپ سیلک اسکرین از توری های بسیار ظریف یا پارچه های بسیار نازک استفاده می شود. در بیشتر موارد این توری ها از جنس ابریشم هستند. برای هر نوع تصویری که برای چاپ روی پرچم لازم است ورقه استنسیل مربوط به آن تصویر از قبل تهیه می شود. برای چاپ سیلک اسکرین پارچه یا توری محکم روی قاب فلزی یا چوبی کشیده می شود. سپس ورقه استنسیل روی پارچه یا توری گذاشته می شود. در ادامه جوهر روی ورقه استنسیل ریخته شده و از سوراخ های ورقه استنسیل عبور می کند. سپس جوهر با استفاده از ابزاری مانند کاردک با زاویه 45 درجه یا غلتک روی ورقه استنسیل و در جهت عرض ورقه استنسیل حرکت داده می شود. به این ترتیب تصویر مورد نظر از طریق ورقه استنسیل به کمک جوهر به پارچه یا توری منتقل می شود. هر تعداد رنگی که برای چاپ استفاده می شود، به همان تعداد از ورقه های استنسیل باید استفاده کرد. ورقه های استنسیل را با استفاده از شبکه های توری و یا به وسیله امولسیون مایع حساس به نور تهیه می کنند. انواع چاپ پرچم سیلک اسکرین عبارتند از: چاپ معمولی، چاپ ترام، چاپ پلاستیزول و چاپ لاک حساس و برجسته آبی

چاپ پسیلک اسکرین روی پرچم

چاپ پسیلک اسکرین روی پرچم

مزایای چاپ سیلک اسکرین روی پرچم

• یکی از ساده ترین روش های چاپ روی پرچم، چاپ سیلک اسکرین است. به طوری که چاپ به وسیله ورقه های استنسیل از ساده ترین راه های نسخه برداری است.
• در چاپ سیلک اسکرین از حجم زیادی از جوهر استفاده می شود؛ بنابراین نقش چاپ شده روی پرچم دوام بیشتری خواهد داشت.
• تعداد رنگ هایی که در چاپ سیلک اسکرین استفاده می شود نسبتا نامحدود است؛ بنابراین می توان از رنگ های مختلفی برای چاپ پرچم به روش سیلک اسکرین استفاده کرد.
• چاپ سیلک اسکرین دارای انعطاف پذیری بالایی است. به طوری که برای چاپ انواع پرچم در ابعاد مختلف و ضخامت مختلف می توان از چاپ سیلک اسکرین استفاده کرد.

 

تفاوت چاپ سیلک اسکرین و چاپ دیجیتال روی پرچم

چاپ سیلک اسکرین و دیجیتال هر کدام دارای برخی معایب و مزایا هستند که اگر بخواهیم در حالت کلی مقایسه کنیم می‌توانیم بگوییم:
• هزینه ای که در چاپ دیجیتال برای چاپ پرچم مصرف می شود بیشتر از هزینه ای است که در چاپ سیلک اسکرین مصرف می شود.
• مهم ترین تفاوتی که بین چاپ دیجیتال و چاپ سیلک اسکرین وجود دارد تهیه ابزار پیش ساخته است. در چاپ سیلک اسکرین ضروری است که از ابزار پیش ساخته ای مانند شابلون یا ورقه استنسیل استفاده شود، ولی در چاپ دیجیتال نیازی به ابزار پیش ساخته وجود ندارد.
• در چاپ دیجیتال جوهر به صورت لایه نازکی در سطح پارچه باقی می ماند، ولی در چاپ سیلک اسکرین جوهر کاملا در تار و پود پارچه نفود می کند؛ بنابراین چاپ دیجیتال جوهر کمتری نسبت به چاپ سیلک اسکرین برای چاپ پرچم استفاده می کند.
• چاپ سیلک اسکرین به انرژی و زمان بیشتری نسبت به چاپ دیجیتال نیاز دارد. همچنین چاپ سیلک اسکرین از نیروی انسانی بیشتری نسبت به چاپ دیجیتال استفاده می کند.
• چاپ پرچم به روش چاپ دیجیتال با تیراژ کمتر انجام می شود، در صورتی که در چاپ پرچم به روش سیلک اسکرین تیراژ بیشتری از چاپ بدست می آید.
• مواد زائد باقی مانده از چاپ سیلک اسکرین بیشتر از مواد زائد چاپ دیجیتال است.

چاپ سیلک اسکرین روی پرچم

چاپ سیلک اسکرین روی پرچم

سفارش چاپ پرچم

مجموعه با رنگ فعال در حوزه تولید، طراحی و چاپ انواع پرچم است. مزیت رقابتی این مجموعه ارائه خدمات با کیفیت با قیمت بسیار مناسب است. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه چاپ پرچم می‌توانید با کارشناس پشتیبان مجموعه صحبت کنید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید