لوگوهای جام جهانی از ۱۹۳۰ اروگوئه تا ۲۰۱۸ روسیه

لوگو های جام جهانی

لوگوهای جام جهانی فوتبال یکی از ویژگی‌های جالب و پرطرفدار این مسابقات جهانی هستند. لوگوها یکی از برگ‌های شناسنامه‌ی جام جهانی فوتبال را تشکیل می‌دهند. در این مقاله شما شاهد تکامل بصری لوگوهای جام جهانی خواهید بود .

فوتبال ورزشی تیمی و زیبا است که محبوبیت بسیاری در بین مردم دارد. این ورزش میلیون‌ها هوادار در جهان دارد. اگر کمی سخاوتمند باشیم می‌توانیم ادعا کنیم که تقریبا  بیشتر جمعیت جهان طرفدار فوتبال هستند. از زمان اولین جام جهانی در سال ۱۹۳۰ اروگوئه تا ۲۰۱۴ برزیل، کشورهای میزبان تلاش کرده‌اند تا هویت دیداری خود را به تصویر بکشند.

تحلیل طراحی لوگوهای جام جهانی در ادوار مختلف

سالهای اولیه ۱۹۳۰ تا ۱۹۵۰ – طراحی پوستر

در چهار دوره‌ی اول جام جهانی، هیچ تیمی از لوگو استفاده نمی‌کردند. آنها به جای لوگو، از پوستر استفاده می‌کردند. اولین پوستر مربوط به جام جهانی ۱۹۳۰ اروگوئه می‌شود. پوسترهای ابتدائی بیشتر انتزاعی بودند اما در دوره‌های بعد بیشتر سنتی بودند و سبک هنری دکو را در پیش گرفتند.

۱۹۵۴ تا ۱۹۶۶ – شروع استفاده از لوگوهای جام جهانی

تا سال ۱۹۷۰ فیفا لوگوی رسمی برای خود انتخاب نکرد و بر همین اساس کشورهای میزبان کنترل کامل هویت تصویری مسابقات خود را بر عهده داشتند. در طول این دوره لوگوهای جام جهانی هنوز عطر و بوی محلی خود را داشتند. کشورها هنوز هم در ترسیم لوگوها از داشته‌های خود استفاده می‌کردند.

اواخر قرن بیستم، سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰ – ساده

لوگوهای جام جهانی در این دوره تغییر چندانی نکردند. تمام لوگوها ی جام جهانی سه ویژگی کلیدی داشتند. نام کشور میزبان، رنگ پرچم کشورها و توپ. این سه ویژگی در همه‌ی لوگوهای جام جهانی در این دوره به کار رفته بود.

قرن ۲۱، سال‌های ۲۰۰۲ تاکنون – نمادگرایی مفهومی

در این دوره دیگر لوگوها مفهومی بیش از هویت بصری کشورهای میزبان داشتند. از این دوره به بعد اتفاقات و خصوصیات فراتر از زمین بازی بیشتر مورد توجه قرار گرفت. مثل اتحاد، شادی و توجه به وضعیت کشورهای میزبان. به همین دلیل کیفیت طراحی‌ها هم بالا رفت.

همه لوگوهای جام جهانی فوتبال

لوگوی جام جهانی ۱۹۳۰ اروگوئه

اولین دوره‌ی جام جهانی و اولین پوستر ارائه شده در مسابقات جام جهانی مربوط به سال ۱۹۳۰ اروگوئه است. این لوگو به راحتی قابل درک است. یک دروازه بان در لباس پرچم اروگوئه، در حال گرفتن توپ است. در این مسابقات ۱۳ کشور شرکت کرده بودند .

لوگوی جام جهانی ۱۹۳۴ ایتالیا

این پوستر به وضوح میزبانی ایتالیا را نشان می‌دهد به این دلیل که پرچم ایتالیا روی پیراهن بازیکن حک شده است. حتی جوراب‌های بازیکن به رنگ پرچم کشور ایتالیا یعنی سبز و سفید رنگ‌ آمیزی شده‌اند. این پوستر به خوبی جهانی بودن این مسابقات و رقابت ایتالیا با آنها برای کسب قهرمانی را به نمایش گذاشته است. در پشت سر فوتبالیست ایتالیایی، پرچم کشورهای شرکت کننده در جام جهانی فوتبال قرار گرفته‌اند. موسولینی از این رقابت‌ها برای پیشبرد فاشیسم با تبلیغ و کنترل رسانه‌ها استفاده کرد.

لوگوی جام جهانی ۱۹۳۸ فرانسه

جام جهانی 1938

جهان زیر پای تیم پیروز ، این مفهومی است که پوستر این دوره‌ی مسابقات به شما می رساند .  پوستری که در آن کشورهای شرکت کننده را به چالش پیروزی و قهرمانی دعوت می‌کند. در این پوستر نیز از رنگ پرچم کشور میزبان یعنی فرانسه استفاده شده است. اما این رنگ‌ها در سایه کمی متفاوت هستند.

لوگوی جام جهانی ۱۹۵۰ برزیل

جام جهانی فوتبال در دو دوره به دلیل جنگ‌های جهانی اول و دوم برگزار نشد. دور چهارم این مسابقات در کشوری جدید یعنی برزیل برگزار شد. تیم انگلستان در سال ۱۹۲۰ به دلیل عدم تمایل به بازی در برابر کشورهایی که با آنها وارد جنگ شده بود، از فیفا جدا شد. بعدها هم به عنوان یک اعتراض علیه نفوذ خارجی در فوتبال در بازی‌ها شرکت نکرد که مورد انتقاد قرار گرفت. به همین دلیل از سال ۱۹۵۰ به مسابقات برگشت. جام جهانی ۱۹۵۰ برزیل اولین دوره‌ای بود که در آن لوگوی رسمی جام جهانی استفاده شد. اما طراحی کلی آن هنوز هم شبیه پوستر بود. در این لوگو، رنگ‌های پرچم برزیل در زمینه‌ی تصویر بکار رفته بود.

لوگوی جام جهانی ۱۹۵۴ سوئیس

جام جهانی 1954

لوگوی طراحی‌شده در جام جهانی ۱۹۵۴ از طرف سوئیس در اندازه‌ی کوچک بود. یک صلیب سفید در زمینه‌ای قرمز که نشانگر پرچم سوئیس بود. پرچم روی توپ قرمز طراحی شده بود . توپ نیز روی کره زمین قرار داشت که یعنی رویداد جهانی فوتبال که در سوئیس در حال رخ دادن است. متنی که در حاشیه‌ی لوگو نوشته شده عنوان مسابقات قهرمانی فوتبال جهان در سه زبان پرطرفدار در سوئیس یعنی فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی نوشته شده‌است.

لوگوی جام جهانی ۱۹۵۸ سوئد

لوگوی ارائه شده توسط سوئد در این دوره نیز در سبک پوستر است. حروف VM نوشته شده در این پوستر اشاره به اصطلاح «Verldsmästerskapet» است. این اصطلاح در زبان سوئدی به معنای «قهرمانی جهان» است. توپ و فوتبالیست موجود در این طرح، لوگوی این رویداد جهانی را تکمیل کرده است. مردم با پله، اسطوره‌ی ۱۷ ساله‌ی فوتبال برزیل در این دوره آشنا شدند.

لوگوی جام جهانی ۱۹۶۲ شیلی

شیلی نیز در طراحی لوگوی این دور از مسابقات جام جهانی از پرچم خود استفاده کرده است. تصویر برجسته در وسط لوگو، یک استادیوم است. شیلی با قرار دادن پرچم خود در وسط استادیوم به میزبانی خود در این دوره از رقابت‌های جام جهانی اشاره می‌کند. منظور از نیم‌دایره‌های موجود در اطراف استادیوم نیمه‌های بالایی و پایینی زمین هستند.

لوگوی جام جهانی ۱۹۶۶ انگلیس

جام جهانی سال ۱۹۶۶ در کشور انگلستان برگزار شد. طرح بکار رفته در لوگوی این دوره به راحتی میزبان مسابقات را به شما معرفی می‌کند . یک تصویر واقعی از جهان بر روی توپ فوتبال که با جایزه جام ژول ریمه (مبتکر طرح جام جهانی) در پیش زمینه‌ی لوگو قرار دارد.

پرچم کشور انگستان در پس زمینه‌ی لوگو بکار رفته است. یک قطعه تاریخی هم در وسط لوگو قرار دارد. این قطعه جایزه‌ای بود که از قبل طراحی شده بود و در جام ژول ریمه استفاده می‌شد، اما در مسابقات سال ۱۹۷۴ ارائه شد. جالب اینکه از این دوره بود که نماد خوش‌یمنی جام جهانی طراحی شد.

لوگوی جام جهانی ۱۹۷۰ مکزیک

مکزیک با ارائه‌ی لوگوی ساده اما جالب جام جهانی ۱۹۷۰، لوگوهای سنتی را متوقف کرد . لوگوی ساده که تنها با متن زیر توپ، می‌توان به میزبانی مکزیک پی‌برد. عدم استفاده از رنگ‌های مربوط به کشور میزبان، خود حرکتی جسورانه بود.

لوگوی جام جهانی ۱۹۷۴ آلمان غربی

در این دوره نیز استفاده از تک رنگ در طراحی لوگوها که مکزیک شروع کننده آن بود، مشاهده می‌شود. در نگاه اول چیزی که به میزبانی آلمان اشاره کند، دیده نمی‌شود. ولی با کمی دقت در حروف WM می‌توان به آن پی برد. WM مخفف کلمه‌ی «Weltmeisterschaft» است. معنای این کلمه به آلمانی «جام جهانی» است. اشکال لوگو ساده هستند. یک توپ فوتبال، نقطه‌ی تماس و حرکت را نشان می‌دهد.

لوگوی جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین

جام جهانی ۱۹۷۸ یازدهمین دوره‌ی بازیهای جام جهانی فوتبال بود. طرح لوگوی این دوره نیز از گرافیک ساده‌ای برخوردار است. یک توپ فوتبال که در داخل نوارهای عمودی در رنگ‌های کشور میزبان نشان داده شده‌است. از رنگ‌های موجود در پرچم کشور آرژانتین در این لوگو به صورت ساده استفاده شده‌است. در پایان این دوره تیم ملی آرژانتین با کسب پروزی بر تیم ملی هلند جام قهرمانی را در خانه نگه داشت.

لوگوی جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا

جام جهانی سال 1982 در اسپانیا برگزار شد. در لوگوی این دوره به خوبی به این موضوع اشاره می‌شود. لوگوی این دوره کمی شلوغ است. در طراحی لوگو از پرچم اسپانیا استفاده شده است. توپی که در مسیر اسپانیا طی مسیر می‌کند و با پرچم کشورهای شرکت‌کننده در این دوره احاطه شده است. در این دوره برای اولین بار ۲۴ تیم شرکت کرده بودند.

لوگوی جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک

مکزیک برای دومین بار به عنوان میزبان مسابقات جام جهانی ۱۹۸۶ انتخاب شد. مکزیک در این دوره نیز مانند دوره‌ی پیش در طراحی لوگوی مسابقات، دست به ابتکار زد. توپ فوتبال در وسط، و دو بخش از جهان در دو طرف توپ طراحی شده‌اند. این لوگو به خوبی اشاره به شعار سال یعنی «جهان متحد توسط توپ» دارد.

در این لوگو به زیبایی از رنگ‌های پرچم مکزیک استفاده شده‌است. از حاشیه‌های جالب این دوره می‌توان به گل «دست خدا» مارادونا و کنار گذاشته شدن ایران و عراق اشاره کرد. این مسابقات در دوران جنگهای ایران و عراق برگزار شد. چون این دو کشور حاضر به انجام بازی‌ها در کشور بی‌طرف نشدند، فیفا هر دو کشور را از مسابقات حذف کرد.

لوگوی جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا

ایتالیا بعد از ۵۰ سال برای دومین بار به عنوان میزبان رویداد جهانی فوتبال انتخاب شد. بعد از ۵۰ سال تغییرات زیادی روی لوگوهای جام جهانی روی داده‌است. در دومین دوره‌ی مسابقات هنوز خبری از لوگو نبود، بلکه از پوستر استفاده می‌شد.در این لوگو یک تصویر سه بعدی از توپ نشان داده می‌شود. در لوگو از رنگ‌های ملی ایتالیا یعنی سبز، سفید و قرمز استفاده شده است. از تایپو گرافیک سفارشی و زیبا هم استفاده شده است. طرحی ساده، مدرن و زیبا.

لوگوی جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا

لوگوی این دوره به وضوح به شما نشان می‌دهد که این دوره در ایالات متحده‌ی آمریکا برگزار می‌شود. لوگویی که در آن خطوط راه راه قرمز و سفید پرچم آمریکا و توپی آبی رنگ در آن بکار رفته است. این لوگو به جنبش و حرکت در ورزش و شادی موجود در آن اشاره می‌کند.

در این دوره از سه امتیاز به جای دو امتیاز برای تیم برنده استفاده شد. یعنی هر برد سه امتیاز داشت. آندره اسکوبار بازیکن کلمبیا که به اشتباه دروازه‌ی خودی را باز کرد و باعث حذف کلمبیا از جام جهانی شد، ده روز بعد کشته شد!

لوگوی جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه

فرانسه برای دومین بار میزبانی مسابقات را بر عهده گرفت. بسیاری کشور فرانسه را به خاطر لوگوی ساده اما خلاقانه‌ی این دوره ستوده‌اند. کره‌ی زمینی که یک توپ روی آن قرار دارد. با توجه به زاویه‌ی افقی زمین، توپ به خورشید تشبیه شده‌است. رنگ‌های استفاده شده در لوگو، از رنگ‌های پرچم فرانسه گرفته شده‌است. در بازی فینال فرانسه با نتیجه ۳ بر ۰ آرژانتین را شکست داد و برای اولین بار قهرمان جام جهانی فوتبال شد.

لوگوی جام جهانی ۲۰۰۲ کره جنوبی – ژاپن

این دوره اولین جام جهانی بعد از سال ۲۰۰۰ بود، با برند ها و لوگوهایی که بیشتر با زمان خود همخوانی دارند. این اولین بار بود که میزبانی مسابقات به کشورهای آسیایی داده می‌شد. لوگوی این دوره توسط شرکت «interbrand» مستقر در لندن طراحی شد.

در این لوگوی جام جهانی از رنگ‌های ملی هر دو کشور کره جنوبی و ژاپن استفاده شده است. عدد صفر به کار رفته در ۲۰۰۲ به صورت نماد بی‌نهایت، به معنای یکپارچگی و پیوند کشورهای هماهنگ کننده استفاده شده‌است. جالب است بدانید از این لوگو در لوگوهای ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ هم استفاده شد. در این دوره تیم ملی برزیل برای پنجمین بار عنوان قهرمانی جام جهانی فوتبال را به دست آورد.

لوگوی جام جهانی ۲۰۰۲ کره جنوبی – ژاپن

این طرح از لوگوهای جام جهانی آلمان نسبت به سال ۱۹۷۴، بسیار شادتر و پر‌‌رنگتر است. این لوگو «جشن چهره‌ها در فوتبال» نامگذاری شد. هدف آن تصویرسازی احساسات و دوستی‌هایی است که می‌تواند در یک مسابقه فوتبال به دست آید.

دو نفر از چهره‌هایی که کنار هم هستند به اعداد ۰ و ۶ در ۲۰۰۶ اشاره دارند. لوگوی این دوره توسط شرکت «whitestone» در لندن طراحی شد. هدف از این لوگو جشن گرفتن شادی و خوشبختی و لبخند مردم است. بکن‌باوئر در این باره گفت: «می‌خواهیم میزبان دوستان باشیم و این مهمانی را با دنیا جشن بگیریم. لوگوی ما بیانگر ویژگی آرام و شاداب کننده جام جهانی آینده FIFA است».

لوگوی جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی

تصویر لوگوی جام جهانی افریقای جنوبی

در لوگوی این دوره از رنگ‌های زیادی استفاده شده است. لوگویی شاد و رنگی با طرح بازیکنی که در حال زدن ضربه‌ی آکروباتیک در فوتبال است. خطوط قرمز، زرد، آبی و سبز، رنگ‌های پرچم آفریقای جنوبی هستند. این اولین دوره‌ای بود که در قاره‌ی آفریقا برگزار شد. هدف از انتخاب آفریقای جنوبی به عنوان میزبان جلب مردم به سمت گوشه‌ی جدیدی از جهان و سفر به آفریقا بود.

لوگوی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل

تصویر لوگوی جام جهانی برزیل

بیستمین دوره‌ی جام جهانی فوتبال به میزبان برزیل برگزار شد. شعار رسمی این دوره‌ی مسابقات «همه در یک ریتم» انتخاب شد و آشکارا با فرهنگ برزیل در ارتباط بود. این شعار به ریتم اتحاد و تنوع، ریتم نوآوری، ریتم طبیعت، ریتم فوتبال و ریتم فرهنگ برزیل اشاره دارد. فوتبال برای مردم برزیل به معنای همه چیز است. برای همین پتانسیل لازم برای متحد کردن مردم را دارد.

لوگوی این دوره که به آن نام «الهام» دادند، توسط آژانس طراحی آفریقا طراحی شد. لوگویی ساده که در آن جام مسابقات به وسیله‌ی دستهای بازیکن‌های تیم پیروز در برگرفته شده‌است. رنگ‌های بکار رفته در طرح لوگو از رنگ‌های پرچم برزیل گرفته شده‌اند. این طرح از میان ۱۲۵ طرح ارائه شده توسط ۲۵ سازمان انتخاب شد. به خواست برزیل، لوگو دو ویژگی برزیل یعنی تنوع و مدرنیته را در بردارد.

لوگوی جام جهانی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

نماد جام جهانی روسیه

این دوره بیست و یکمین دوره‌ی جام جهانی فوتبال است که به میزبانی روسیه برگزار خواهد شد. لوگوی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه طرح کاپ جام جهانی را به طور مشخص نشان می‌دهد. رنگ‌های به کار رفته در آن آبی، سیاه، قرمز و طلایی به صورت پررنگی استفاده شده‌اند.

اسمی که برای این لوگو انتخاب کرده‌اند «توپ جادویی» است. آخرین مورد از لوگوهای جام جهانی تلفیقی از جادو و رویاست. نمادهای به کار رفته در این لوگو به عشق و علاقه‌ی جهانی به فوتبال اشاره دارد. همچنین به هیجان طرفداران، کثرت بازیکنان، ستارگان فوتبال و جشن و شادی کسب قهرمانی اشاره دارد.

10 پرچم عجیب و منحصر به فرد !!

خرید پرچم :

شما مشتریان گرامی می توانید برای خرید پرچم با شماره تلفن : 35-02144283834 و 09122006981 در تماس باشید و به صورت رایگان درباره خرید پرچم,قیمت پرچم,پرچم تشریفاتی,قیمت پرچم رومیزی,پرچم ارزان و…

مشاوره دریافت نمایید .

برچسب ها : خرید پرچم ,قیمت پرچم ,پرچم ارزان ,قیمت پرچم رومیزی,تولید پرچم ,تولیدی پرچم ,بارنگ

لوگو های جام جهانی
5 (100%) 1 vote[s]