مناسبت ها

ایام فاطمیه سال ۹۷

حضرت فاطمه(س)

حضرت فاطمه(س) کوچکترین دختر پیامبر(ص) و تنها فرزند پیامبر که از خود فرزندانی باقی گذاشته است. و به «سید» مشهور هستند. حضرت فاطمه(س) ملقب به زهرا همسر علی بن ابی طالب می باشد.

لقب «فاطمه» وصفی است از مصدر «فطم» در زبان عربی به معنی بریدن، قطع کردن است. دلیل این نام گذاری به فرموده پیامبر این است که؛ (چون او و پیروانش از آتش بریده شده اند.)

از دیگر نام های حضرت فاطمه می توان به نام های (صدیقه، مبارکه، طاهره، زکیه، راضیه، مرضیه، زهرا) اشاره کرد. یکی از مهمترین القاب ایشان (ام ابیها) به معنی مادرِ پدرش، است.

تولد

برای تولد حضرت فاطمه(س) دو روایت وجود دارد؛ یکی پنج سال قبل از بعثت پیامبر و دیگر پنج سال پس از بعثت می باشد.

وفات

«خمسه و سبعون» یا «خمسه تسعون» ۷۵ یا ۹۵ روز در متون عربی قدیم نقطه نوشته نمی شد. به همین دلیل هم می شود ۷۵ خواند. در این متن آمده است حضرت فاطمه پس از ۷۵ یا ۹۵ روز پس از رحلت پیامبر از دنیا رفتند.

ایام فاطمیه سال ۹۷

ایام فاطمیه در اصل شش روز می باشد، سه روز در ماه جمادی الاول و سه روز دیگر در ماه جمادی الثانی می باشد. فاطمیه اول از سیزده تا پانزده جمادی الاول(از ۳۰ دی ۹۷ تا ۲ بهمن ۹۷) می باشد و فاطمیه دوم از سوم تا پنجم جمادی الثانی(از ۲۰ بهمن تا ۲۲ بهمن ۹۷) می باشد.

البته ۲۰ روز بین ۳۰ دی تا ۲۲ بهمن ۹۷ را ایام فاطمیه می نامند، ولی به غیر از این ۶ روز که بالا گفتیم برگزاری مراسم های جشن عقد و عروسی مانعی ندارد.

این مقاله را هم بخوانید:
خرید پرچم مناسبتی

پرچم و پارچه های ایام فاطمیه

بارنگ با توجه به اینکه امسال ایام فاطمیه مصادف شده است با سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و راهپیمایی ۲۲ بهمن و دهه فجر انقلاب اسلامی می باشد. پرچم های بارنگ بهترین کیفیت در تولید و چاپ پرچم و قیمت مناسب بدونه واسط در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *