پرچم گلدوزی

پرچم گلدوزی

تاریخ انتشار: 1400,07,14

تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۰,۰۷,۱۴

نویسنده: بارنگ

زمان مطالعه: دقیقه 4

پرچم گلدوزی

پرچم تکه ای از پارچه یا کاغذ است که روی آن نمادها و المان هایی درج می شود. هر یک از نمادها با رنگ های مختص به خود، معرفی کننده یک کشور، سازمان، گروه، شرکت یا اهداف خاصی هستند. این نمادها به روش های متفاوتی روی پرچم های پارچه ای حکاکی می شوند. یکی از روش های حکاکی نماد روی پارچه پرچم، گلدوزی کردن پرچم است. پرچم گلدوزی به دلیل جلوه بسیار زیبایی که دارد، محبوبت تر از دیگر پرچم ها است. در این مقاله می خواهیم شما را با پرچم گلدوزی، انواع و کاربردهای آن بیشتر آشنا کنیم. در ادامه با بارنگ همراه باشید.

نحوه دوخت پرچم گلدوزی

برای درج لوگو یا نوشته های مختلف روی پرچم از روش گلدوزی استفاده می شود. گلدوزی هنری است که به کمک نخ های رنگی و سوزن روی پرچم کار می شود. پرچم گلدوزی به دو صورت دستی و ماشینی انجام می شود. اغلب برای تهیه و تولید انواع پرچم ها، از چرخ های ماشینی برای حک کردن لوگو و نوشته، استفاده می شود.
ابتدا طرح یا متن مورد نظر، توسط قالب هایی روی پارچه پرچم علامت گذاری می شوند. این قالب ها به عنوان یک شابلون عمل می کنند. سپس با استفاده از نخ های رنگی و متناسب با پارچه پرچم، کار گلدوزی توسط چرخ ماشینی روی پرچم انجام می شود. طرح های گلدوزی شده تقریباً یک حالت برجسته دارند و با لمس کردن برجستگی آن ها کاملاً مشخص است. این کار توسط چرخ کاران ماهر در وسط و حاشیه پرچم با دقت و ظرافت کامل انجام می شود. تهیه پرچم گلدوزی نسبت به پرچم های چاپی به وقت بیشتری نیاز دارد.

انواع پرچم گلدوزی

پرچم های گلدوزی براساس اندازه پارچه پرچم و پایه آن، در دسته بندی های مختلفی هستند. در ادامه انواع پرچم گلدوزی شده را بررسی می کنیم.

پرچم رومیزی گلدوزی

پرچم های رومیزی همان طور که از نامش مشخص است روی میز گذاشته می شوند. این پرچم ها توسط پایه های فلزی یا سنگی و میله های فلزی نگه داشته می شوند. از پرچم رومیزی گلدوزی برای معرفی لوگو یا طرح نوشته های متنوع می توان استفاده کرد. اندازه طول و عرض این پرچم ها به ترتیب ۳۰ در ۲۰ سانتی متر است.

پرچم تشریفات گلدوزی

پرچم تشریفات از جمله پرچم هایی است که به منظور تشریفات و تزئینات بیشتر از آن ها استفاده می شود. پرچم تشریفات گلدوزی به کمک میله، نخ های تنظیم کننده و پایه نصب می شود. این پرچم ها روی زمین و مقابل دید بازدیدکنندگان گذاشته می شود. اندازه ابعاد پارچه ۱۵۰ در ۹۰ سانتی متر و ارتفاع میله آن ۲۳۰ سانتی متر است.

پرچم اهتزاز گلدوزی

پرچم های اهتزاز پرچم های عظیمی هستند که در فضاهای باز و بزرگ کاربرد دارند. بزرگ بودن این پرچم ها باعث نمایش دادن لوگو و نوشته در ابعاد بزرگ تر می شود. ارتفاعی که برای پرچم اهتزاز گلدوزی انتخاب می شود، به کاربرد و اندازه محیط پیرامون پرچم بستگی دارد. پرچم اهتزاز می تواند در دو شکل عمودی و افقی باشد.

کاربردهای پرچم گلدوزی

پرچم گلدوزی می تواند طبق کاربردهایی که دارد در گروه های مختلفی دسته بندی شود. برای شناخت کاربردهای پرچم گلدوزی، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

پرچم گلدوزی
پرچم گلدوزی

پرچم ملل گلدوزی

پرچم کشور ایران و دیگر کشور ها در اندازه ها و مدل های متنوع تولید می شوند. از پرچم ایران در مکان های مختلف مانند ادارات، سازمان ها، مدارس و شرکت ها استفاده می شود. پرچم گلدوزی دیگر کشورها، بیشتر در هتل ها و کنفرانس های بین المللی کاربرد دارند.

پرچم تبلیغاتی گلدوزی

پرچم های تبلیغاتی پرچم هایی هستند که هدف آن ها معرفی برند و شعار یک سازمان یا گروه خاصی است. انتخاب گسترده ای در تولید این پرچم ها وجود دارد و محدویت رنگ ندارند. این پرچم ها اختصاصی هستند و از طرف عوامل مربوطه سفارش داده می شوند.
پرچم عزاداری گلدوزی
بیشترین کاربرد پرچم های گلدوزی، در تولید پرچم های عزاداری است. نماد عزا، رنگ مشکی است. پرچم های عزاداری اغلب به دو صورت گلدوزی می شوند. پرچم هایی که پارچه آن ها مشکی هستند از نخ های رنگی برای گلدوزی و حکاکی نوشته استفاده می شود. پرچم هایی با دیگر رنگ ها، معمولاً نوشته هایی مشکی دارند.

جنس پرچم گلدوزی

برای دوخت و تهیه انواع پرچم ها از پارچه های مختلفی استفاده می شود. عمده ترین جنس های مصرفی در پرچم های گلدوزی، پارچه های جیر، ساتن و کتان هستند. این پارچه ها علاوه بر کیفیت بالایی که دارند، حالت ایستایی آن ها بسیار جذاب است. نخ های مصرفی در گلدوزی پرچم می تواند طبق سلیقه مشتری، براق یا مات انتخاب شود. همچنین نصب ریشه در حاشیه پرچم گلدوزی با درخواست مشتری انجام می شود.

ابعاد پرچم گلدوزی

هر یک از پرچم های رومیزی، تشریفات و اهتزاز دارای ابعاد استانداردی هستند. پرچم هایی که برای کارهای تبلیغاتی و عزاداری استفاده می شوند، اندازه به خصوصی ندارند. انتخاب اندازه این پرچم ها براساس خواست و سلیقه مشتریان است.

رنگ پرچم گلدوزی

رنگ هایی که در تولید پرچم استفاده می شوند، بسیار مهم و تاثیرگذار هستند. در برخی از پرچم ها، نشان و طرح پرچم، رنگ ثابت و مشخصی دارند. پرچم هایی که با هدف تبلیغات و عزاداری تهیه می شوند، رنگ نخ ها برای گلدوزی و رنگ پارچه پرچم باید با سلیقه بهتر و اصولی انتخاب شوند.

مزایای پرچم گلدوزی نسبت به پرچم های چاپی

در این بخش می خواهیم بیشتر در مورد مزایای پرچم گلدوزی اطلاعاتی ارائه دهیم.
• پارچه و نخ های مصرفی در پرچم گلدوزی، کیفیت مطلوب و مقاومت بیشتری دارند.
• از نظر زیبایی بصری، چشم انداز بی نظیری دارند و نمای دور و نزدیک آن ها بسیار ظریف است.
• قابلیت شستشو و طول عمر طولانی دارند.
• گلدوزی یک هنر است و ارزش بالایی به پرچم می بخشد.
• از پرچم گلدوزی می توان به صورت دو رو استفاده کرد.

قیمت پرچم گلدوزی

پرچم گلدوزی به دلیل ظریف کاری که دارد، از جمله کارهای پر زحمت و حساس محسوب می شود. از این رو قیمتی که برای این پرچم ها تعیین می شود، بیشتر از پرچم های چاپی است. مهم ترین عواملی که در قیمت پرچم گلدوزی تاثیر دارند، جنس و اندازه پارچه پرچم هستند. انواع جنس میله ها و پایه های پرچم بر حسب انتخاب مشتری، قیمت های متفاوتی دارند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *