چاپ دیجیتال روی پارچه

چاپ دیجیتال روی پارچه

تاریخ انتشار: 1400,05,03

تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۰,۰۹,۳۰

نویسنده: بارنگ

زمان مطالعه: دقیقه 3

امروزه بسیاری از افراد در صدد چاپ طرح مورد نظر خود روی لباس یا پارچه هستند. در گذشته این امر فقط توسط کارخانه های تولید پارچه انجام می شد. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و تولید دستگاه های جدید امکان چاپ طرح های متنوع روی پارچه و انواع لباس فراهم شده است. این دستگاه ها هیچ گونه محدودیتی در انتخاب طرح و رنگ ندارند. یکی از روش های چاپ که توسط این دستگاه ها انجام می شود چاپ دیجیتال است که در ادامه به توضیح روش چاپ دیجیتال روی پارچه می پردازیم. با بارنگ همراه باشید.

 

فرایند چاپ دیجیتال روی پارچه

عملکرد این دستگاه شباهت بسیاری به چاپ پرینترهای جوهر افشان خانگی دارد. در ابتدا پارچه روی یک میز غلتان قرار می گیرد و طرح مورد نظر توسط کامپیوتر طراحی می شود. اطلاعات چاپ از طریق کامپیوتر به دستگاه منتقل می شود. این دستگا‌ه ها مجهز به هدهای پرینتر هستند که در فاصله چند میلی متری از پارچه قرار دارند. نازل های موجود بر روی این هد‌ها به طور مستقیم رنگ ها را در ابعاد میکروسکوپی به پارچه منتقل می کنند و فرایند چاپ را انجام می دهند. در مرحله آخر با عبور پارچه از تونل های حرارتی رنگ ها خشک می شوند و طرح مورد نظر روی پارچه تثبیت می شود.

 

مزایای چاپ دیجیتال

  • این دستگاه ها کیفیت چاپ بالایی دارند حتی قادر به ایجاد سایه برای طرح ها نیز هستند.
  • در این روش محدودیتی در انتخاب رنگ وجود ندارد و از طیف وسیعی از رنگ ها می توان استفاده کرد.
  • دستگاه چاپ دیجیتال سرعت بالایی دارد به گونه ای که در هر ساعت قادر به چاپ ۵۰ لباس روشن و ۱۵ لباس تیره است.
  • چاپ روی پارچه توسط جوهرهای با کیفیت انجام می شود که چسبندگی و مقاومت بالایی در برابر شستشو دارند.
  • جوهر مصرفی در این روش بسیار کم است که از این نظر مواد شیمیایی کمتری وارد محیط زیست می شود.
  • در این روش می توان فرایند چاپ را در عرض های بیشتر از ۱۶۰ سانتی متر به راحتی و با کیفیت بالا انجام داد.
چاپ دیجیتال روی پارچه
چاپ دیجیتال روی پارچه

معایب دستگاه چاپ دیجیتال

این روش چاپ روی انواع پارچه ها قابل انجام نیست و همچنین روش مناسبی برای چاپ روی پارچه های تیره محسوب نمی شود. هزینه در تعداد بالا سرشکن نمی شود به گونه‌ای که هزینه چاپ برای یک عدد با تیراژ بالا هیچ فرقی ندارد.

 

پارچه های مورد استفاده در چاپ دیجیتال

فرایند چاپ دیجیتال روی پارچه های کتان، ویسکوز، پشمی، ابریشمی و پلی آمید لاکرا انجام شدنی است. این روش برای چاپ روی پارچه های پلی آستر مناسب نیست؛ زیرا این پارچه ها سرعت چاپ را پایین می آورند و غبار حاصل از جوهر موجب آلودگی هد‌های پرینتر می شود.

 

کاربرد چاپ دیجیتال

از این روش می توان برای چاپ روی انواع شال، مانتو، کراوات، تیشرت، پیراهن، حوله های تبلیغاتی، پرچم های اهتزاز، پرچم های تبلیغاتی، رومبلی، پرده، روبالشتی و… استفاده کرد.

 

سخن پایانی

چاپ دیجیتال روی پارچه، لباس ساده شما را به یک لباس منحصر به فرد تبدیل می کند. مسلماً این روش تنها روش چاپ بر روی پارچه نیست و روش های بسیاری وجود دارد، اما بدون شک یکی از بهترین روش های چاپ محسوب می شود و از کیفیت و محبوبیت بالایی در بین مردم برخوردار است. امروزه از چاپ دیجیتال روی پارچه برای انجام تبلیغات استفاده می شود و کاربردهای مختلفی دارد. در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر در این حوزه دارید، از طریق شماره های درج شده در سایت با کارشناسان بارنگ در ارتباط باشید.

شرکت چاپ و تولید بارنگ
شرکت چاپ و تولید بارنگ

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *